Co to jest zamek TSA do walizki? Praktyczne porady dla podróżujących

person Dodane przez: Tomasz Plata comment Komentarz: 0 favorite Hit: 251
Co to jest zamek TSA do walizki? Praktyczne porady dla podróżujących

Zamek TSA (skrót od Transportation Security Administration), to specjalny rodzaj zamka bagażowego, który został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić personelowi bezpieczeństwa na lotniskach sprawdzanie zawartości bagażu bez konieczności jego uszkodzenia. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto wybrać walizkę z tego typu zamkiem i jak poradzić sobie w razie awaryjnej sytuacji? Sprawdź nasze wskazówki!

Spis treści:

Zamek TSA - co to jest? Postaw bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zamek TSA to specjalistyczny mechanizm zabezpieczający walizki, który umożliwia kontrolę bagażu przez uprawnione osoby bez ryzyka uszkodzenia zamka czy samego bagażu. Mechanizm ten został stworzony z myślą o zwiększeniu efektywności i bezpieczeństwa kontroli bagażu na lotniskach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie agencja Transportation Security Administration (TSA) ma szczegółowe procedury dotyczące kontroli bagażu.

Zamek szyfrowy TSA pozwala na otwarcie walizki jedynie przez właściciela lub służby celne, za pomocą specjalnego klucza. Dzięki temu, w razie potrzeby kontroli zawartości bagażu i jego otwarcia, nie trzeba go uszkadzać. Istotne jest to, że klucz posiadają jedynie wykwalifikowane służby, więc nie musisz obawiać się, że Twoją walizkę otworzy osoba nieuprawniona. W niektórych państwach (np. Australia, Japonia, Kanada, USA), właśnie z uwagi na bezpieczeństwo, w przypadku bagażu rejestrowanego zamek TSA jest wręcz wymaganą formą zabezpieczenia, dlatego warto się w niego zaopatrzyć. W przypadku jego nieposiadania, służby celne będą zmuszone uszkodzić Twoją walizkę.

Zamek TSA wygląda na pierwszy rzut oka jak tradycyjny zamek szyfrowy z kombinacją cyfr lub zamek na klucz. Co odróżnia zamki TSA? Jest to system, który poza standardowym mechanizmem blokady (cyfrowym lub na klucz), zawiera dodatkowy slot, do którego pasuje uniwersalny klucz master. Tylko upoważnieni pracownicy TSA mają dostęp do tego klucza, co pozwala im na otwarcie zamka bez znajomości kombinacji cyfr użytkownika lub konieczności posiadania osobistego klucza do zamka.

Jak w praktyce działa zamek TSA?

Najpierw ustawiasz własną kombinację cyfr, dzięki której możesz zablokować i odblokować zamek. Jeśli Twój bagaż jest poddawany kontroli, uprawniony do tego pracownik używa klucza master do otwarcia zamka. Po przeprowadzeniu kontroli pracownik na lotnisku blokuje zamek, używając tego samego klucza master, nie naruszając ustawionej przez Ciebie kombinacji cyfrowej lub mechanicznego zamknięcia.

Po możesz normalnie korzystać z zamka, otwierając go swoim szyfrem lub osobistym kluczem. 

Zamek TSA do walizki: dlaczego warto go wybrać?

Korzystanie z zamka TSA znacząco upraszcza procedury bezpieczeństwa na lotniskach, minimalizując możliwość zniszczenia bagażu podczas kontroli. Dzięki temu, że pracownicy TSA mogą łatwo otworzyć i ponownie zabezpieczyć bagaż, pasażerowie nie muszą obawiać się, że ich zamki zostaną zniszczone lub że będą potrzebować wymiany zamków po przelocie. Co więcej, zamek TSA zapewnia dodatkową ochronę zawartości bagażu podczas podróży - warto wybrać więc walizkę z takim zabezpieczeniem i nie martwić się ryzykiem kradzieży na lotnisku.

 Jak otworzyć zamek TSA, jeśli zapomnisz kodu?

W trakcie wyjazdu na wakacje czy podróży służbowej nietrudno o stresujące sytuacje - nie tylko w kwestii formalności, dokumentów, opóźnień, ale bardzo często - bagażu. Co zrobić w sytuacji, jeśli zapomnisz kodu do zamka TSA w swojej walizce? 

Jest na to kilka sposobów:

 • jeśli pamiętasz miejsce zakupu walizki, możesz skontaktować się z producentem lub sprzedawcą w celu uzyskania pomocy. Często walizki są rejestrowane wraz z numerem seryjnym, co może pomóc w odzyskaniu kodu;
 • po drugie, istnieją metody do samodzielnego resetowania kodu, które zwykle są opisane w instrukcji obsługi zamka. Warto jednak pamiętać, że te metody działają tylko w przypadku zamków, które są już otwarte;
 • jeżeli wszystkie inne metody zawiodą, profesjonalny ślusarz lub personel obsługi klienta na lotnisku może być w stanie pomóc w otwarciu zamka.

Walizki z zamkiem TSA w sklepie Słoń Torbalski

W naszym asortymencie znajdą Państwo zarówno walizki ze wbudowanym zamkiem TSA jak i ze standardowym zamkiem szyfrowym. Poniżej znajduje się opis każdego modelu wraz z instrukcją zmiany kodu. 

Model Alexa (04-0511) – lekka walizka na czterech kołach, wykonana z materiału ABS, dostępna w trzech rozmiarach.

Zmiana kodu:

 1. Wprowadź kod nadawany fabrycznie: 0-0-0.
 2. Górną część zamka odciągnij do góry w kierunku, który pokazują strzałki i przytrzymaj w tej pozycji.
 3. Wprowadź nowy wybrany kod, cały czas trzymając zamek.
 4. Puść zamek – gotowe!
 5. Aby zmienić kod po raz kolejny, powtórz wszystkie czynności, zaczynając od kodu, którego dotychczas używałeś. 

Model Art Class Colection, wersja bez poszerzenia (04-0401) oraz z poszerzeniem (04-0411) – są to walizki z ultralekkiego materiału ABS, na czterech kołach, także dostępne w trzech rozmiarach. Rozmiar kabinowy posiada zwykły zamek szyfrowy (patrz instrukcja powyżej), natomiast rozmiar średni i duży posiada wbudowany zamek TSA. 

Zmiana kodu:

 1. Wprowadź kod nadawany fabrycznie 0-0-0.
 2. Z lewej strony obudowy zamka znajduje się mały, okrągły przycisk oznaczony kropką – wciśnij go przy użyciu np. długopisu. 
 3. Wprowadź nowy kod. 
 4. Naciśnij przycisk u góry obudowy, oznaczony strzałką skierowaną w dół – gotowe!
 5. W tej walizce również możesz zmieniać kod wielokrotnie. 

Trzecią propozycją jest walizka Hard Class (04-0211) z opcją poszerzenia – wykonana z odpornego na pękanie polipropylenu, wyposażona w cztery podwójne koła z amortyzacją. Dostępna w trzech rozmiarach, z których każdy posiada wbudowany zamek szyfrowy TSA.

Zmiana kodu:

 1. Wprowadź kod nadawany fabrycznie: 0-0-0.
 2. Nad mechanizmem z cyframi znajdziesz mały kwadracik z przyciskiem oznaczonym kropką – wciśnij go przy pomocy np. długopisu. 
 3. Wprowadź nowy kod. 
 4. Środkową część obudowy zamka, która posiada miejsce na klucz dla służb celnych, odciągnij do góry w kierunku, który pokazuje strzałka – gotowe!
 5. Tak jak w poprzednich modelach, kod możesz zmieniać wielokrotnie, zamiast kodu fabrycznego wprowadź ten dotychczas używany.

Podsumowanie

Przed Tobą długo wyczekiwany urlop albo city break? Nie czekaj i już dziś zadbaj o to, by zasłużony wypoczynek nie był stresujący. Zobacz naszą ofertę walizek podróżnych na kółkach i wybierz model z zamkiem TSA, który będzie gwarancją bezpieczeństwa i Twojego spokoju. Chceorzyćsz poznać jeszcze więcej porad związanych z przygotowaniem bagażu przed wejściem na pokład? Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak zabezpieczyć walizkę przed lotem.