walizki podróżne - z jakiego materiału?

person Dodane przez: Tomasz Plata comment Komentarz: 0 favorite Hit: 169
walizki podróżne - z jakiego materiału?

Podczas wybierania wymarzonej walizki na podróż kierujemy się wieloma kryteriami takimi jak wielkość, wzór i kolor. Niekiedy zwracamy również uwagę na rodzaj kółek czy zamków szyfrowych. Niestety bardzo często pomijany jest istotny aspekt, czyli to, z jakiego materiału walizka jest wykonana. Wpływa on bezpośrednio na wagę i trwałość bagażu, a zatem wybór odpowiedniego tworzywa zapewnia komfort w podróży. Na rynku dostępne są walizki z różnych materiałów. Sklep Słoń Torbalski oferuje walizki wykonane z ABSu i PP, ale czym one się właściwie różnią? z jakiego materiału kupić walizkę?

Z jakiego materiału kupić walizkę? ABS czy polipropylen?

W przypadku omawiania tworzyw sztucznych często słyszy się pojęcie polimer lub polimeryzacja. Polimeryzacja to reakcja, w wyniku której związki chemiczne o małej masie cząsteczkowej (tzw. monomery) lub mieszanina kilku takich związków reagują same ze sobą, aż do wyczerpania grup funkcyjnych. W wyniku tej reakcji powstają cząsteczki o wielokrotnie większej masie cząsteczkowej, tworząc polimer. W procesie polimeryzacji nie powstają produkty uboczne.

ABS

ABS powstaje w wyniku polimeryzacji butadienu (odpowiedzialnego za wytrzymałość i sprężystość finalnego produktu) z akrylonitrylem (zapewniającego sztywność i wytrzymałość na wysokie temperatury) oraz styrenem (gwarantującego dobre przetwórstwo). Powstały amorficzny terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy poddaje się procesowi wytłaczania. ABS to jeden z najpopularniejszych tworzyw wykorzystywanych do produkcji walizek, a także sprzętów AGD, elementów samochodów czy zabawek. ABS jest lekki, twardy i stosunkowo odporny na zarysowania. Właściwości ABSu można poddawać drobnym modyfikacjom poprzez zmianę proporcji poszczególnych substratów, np. zwiększając proporcję polibutadienu w stosunku do styrenu możemy poprawić jego wytrzymałość. Ogromnym plusem walizek wykonanych z tego tworzywa jest również niska cena.

PP

PP otrzymuje się w wyniku polimeryzacji propenu z użyciem katalizatora który inicjuje reakcję. Polipropylen to polimer z grupy poliolefin (zawiera tylko węgiel i wodór) i jest jednym z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Przetwarza się go metodą wtryskową w przypadku przedmiotów o cienkich ściankach lub niestandardowych kształtach np. walizki, lub metodą wytłaczania w przypadku np. rur. Jest to materiał o szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się go w przemyśle chemicznym, włókienniczym, elektronicznym, samochodowym, spożywczym, a także w budownictwie. Popularność zyskał dzięki swoim niezwykłym właściwościom. Polipropylen jest tworzywem termoplastycznym i staje się bardzo elastyczny w wysokich temperaturach, a po zestaleniu nie traci swoich właściwości. Jest również odporny na wilgoć, pęknięcia oraz wgniecenia. ABS to polimer amorficzny, więc nie posiada uporządkowanej struktury krystalicznej. Natomiast PP to polimer semikrystaliczny, czyli posiada w swojej strukturze obszary krystaliczne (uporządkowane) oraz amorficzne (nieuporządkowane), dzięki czemu walizki podróżne na kółkach wykonane z tego polimeru są znacznie bardziej wytrzymałe.

Jaki materiał walizki do samolotu? Podpowiadamy!

Każdy materiał ma zarówno wady jak i zalety, a ostateczny wybór zależy od potrzeb i preferencji. Walizki wykonane z ABSu są twarde i odporne na zarysowania. Dzięki swojej niewielkiej wadze świetnie sprawdzą się na podróż samochodem lub pociągiem. Bagaż wykonany z ABSu jest również wyborem przyjaznym dla portfela. Walizki wykonane z PP cechują się niezwykle wysoką wytrzymałością, dlatego świetnie sprawdzą się na lotnisku. PP jest elastyczny, dzięki czemu walizki wykonane z tego materiału nie są podatne na pękanie, a drobne wgniecenia można łatwo zniwelować i przywrócić walizce pierwotny kształt, pozostawiając jedynie ślady zadrapań wynikające z eksploatacji. Mamy nadzieję, że już wiesz, z jakiego materiału kupić walizkę!

Wybór odpowiedniej walizki to nie lada wyzwanie, ale odpowiedni bagaż znacząco zwiększa komfort podróżowania. Istotną rolę odgrywają nie tylko świetny design, ale również parametry takie jak waga, wielkość i tworzywo użyte do produkcji bagażu. Należy pamiętać, że niezależnie od materiału, z którego została wykonana, walizka użytkowana w prawidłowy sposób posłuży na lata!